حجامت گوش بر زردی نوزادی تاثیری ندارد

بررسی تاثیر حجامت گوش نوزادان در درمان زردی نوزادی : مقاله مروری نظام من

چکیده:

مقدمه و هدف: زردی در 60 تا 80 درصد از نوزادان در روزهای اول تولد رخ می دهد که در اکثر موارد، فیزیولوژیک و طبیعی بوده و بدون نياز به درمان، بهبود مي يابد ولي در برخي موارد، زردی، نيازمند درمان مي باشد. در بین درمانهای مختلفي که برای زردی نوزاد انجام میشود، اخیراً روش حجامت گوش در ایران رواج یافته است. حجامت ، یک روش درمانی است که از هزاران سال پیش در طب سنتی و منابع اسلامی کاربرد داشته و در درمان بیش از 50 بیماری به کار رفته است. لذا ما در این مطالعه به ارزیابی مستندات طب سنتی و روایات مرتبط با  كاربرد این روش در زردی نوزادی پرداختیم.

روش کار: در این مطالعه مروری نظام ­مند ما تمام مقالات به زبان انگلیسی و عربی و فارسی را که در بانکهای اطلاعاتی pubmed, Cochrane collaboration library و گوگل اسکولار و SID و Magiran بودند را تا سپتامبر 2019جستجو کردیم. رفرنس های مقالات به صورت دستی مورد بررسی قرار گرفت. دو داور بطور مستقل ارزیابی مقالات را با توجه به معیارهای از پیش تعیین شده انجام و داده های مرتبط را استخراج کردند. تمام مطالعاتی که به موضوع حجامت پرداخته بودند، را بررسی کردند و مطالعاتی را که به موضوع حجامت در نوزادان یا اطفال پرداخته بودند را وارد مطالعه کردند. همچنین منابع حدیث شيعه و سني نيز از طريق نرم افزار، مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج: تعداد1120 مقاله یافت شد که گرچه مرتبط با حجامت بودند ولي هیچکدام مربوط به دوره نوزادي و زردي نوزادي نبودند همچنین در منابع روایی هم روایتی مبنی بر توصیه به حجامت گوش در دوره نوزادی و یا معرفی این کار به عنوان درمانی برای زردی نوزادان یافت نشد و تنها یک روایت توصیه به حجامت کودکان از 4 ماه به بعد آن هم حجامت گودی پشت گردن و نه حجامت گوش نموده بود.

بحث و نتیجه گیری: با توجه به مطالعه حاضر، علیرغم وجود بیش از 500 روایت در باره حجامت و معرفی این روش به عنوان درمان بیش از 50 نوع بیماری، ولی هیچ آیه و روایتی در منابع شیعه و سنی و همچنین هیچ مقاله ای مبنی بر انجام حجامت گوش برای درمان زردی در دوره نوزادی یافت نشد.

کلید واژه ها: حجامت، زردی نوزادان، حجامت اطفال، حجامت گوش

بیخودی حرص زدیم سهم مان کم نشود

ایام شیوع کرونا، با همه بدی ها و مشکلاتی که دارد فرصتی برای تغییر در سبک زندگی برای انسان پدید آورده است، در این عصر سرعت، که همه عجولانه می دوند تا از یکدیگر سبقت بگیرند و ملک و مال بیشتری جمع کنند، این ویروس کوچک و میهمان ناخوانده ، به ناگاه تمام آرزوها را بر باد می دهد و بزرگ و کوچک و شاه و گدا را به میهمانی آخرت فرا می خواند! بنظرم جا دارد که کمی بخود بیاییم و بهر قیمتی بدنبال پیشی گرفتن از دیگران و برتری جویی بر سایرین نباشیم.
تلک الدار الاخره نجعلها للذین لایریدون علوا فی الارض و لافسادا.

بیخودی پرسه زدیم صبحمان شب بشود

بیخودی حرص زدیم سهممان کم نشود

ما خدا را با خود سر دعوا بردیم

و قسم ها خوردیم

ما به هم بد کردیم

ما به هم بد گفتیم

ما حقیقت ها را زیر پا له کردیم

و چقدر حظ بردیم که زرنگی کردیم

روی هر حادثه ای حرفی از پول زدیم

از شما می پرسم

ما که را گول زدیم ؟

99/1/13

تغيير زمان پنجمين كنگره تغديه، رشد و تكامل در نوزادان

به نام خدا
با سلام و احترام خدمت کلیه همکاران و اساتید بزرگوار

بدینوسیله به اطلاع می رساند که زمان و مکان برگزاری پنجمین کنگره تغذیه و رشد و تکامل نوزادان تغییر نموده و انشالله این همایش در تاریخ ۴ و ۵ تیر ماه ۹۹ در سالن همایش هتل پردیسان مشهد برگزار خواهد شد.

مهلت ارسال مقالات نیز تا یکم اردیبهشت ۹۹ تمدید شده است.

ضمن پوزش از تغییرات بوجود آمده خواهشمند است برای اطلاعات بیشتر به سایت جدید کنگره به آدرس NeonatalCongress.ir مراجعه نموده و یا با دبیرخانه کنگره واقع در مرکز تحقیقات نوزادان
(051_38521121)

Nrc@mums.ac.ir
Info@neonatalcongress.ir

تماس حاصل نمایید.

با احترام
دکتر رضا سعیدی
دبیر علمی همایش

98/10/29

شیر مادر، قوی‌ترین محافظ نوزاد در برابر عفونت‌ها

دکتر رضا سعیدی گفت: شیر مادر، قوی‌ترین محافظ نوزاد در برابر عفونت‌هاست.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، دکتر رضا سعیدی، فوق تخصص نوزادان و مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی در حاشیه هشتمین کنفرانس علمی یک‌روزه «تغذیه با شیر مادر» که با حضور حدود 100 پرستار و پزشک متخصص و فوق تخصص طب نوزادان و کودکان در بیمارستان رضوی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب گفت: انتخاب بین تغذیه نوزاد با شیر مادر یا شیر خشک یکی از بزرگ‌ترین تصمیمات پدر و مادر است. شیر مادر مقادیر زیادی آب و مواد مغذی دارد که حتی در گرم‌ترین و خشک‌ترین آب و هوا در 6 ماه اول تولد کلیه نیازهای شیرخوار را برطرف می‌کند.
وی افزود: در واقع، شیر مادر کمک می‌کند تا نوزاد در برابر عفونت‌ها و تعدادی از بیماری‌های مزمن محافظت شود و از ایجاد بسیاری از آلرژی‌ها نیز جلوگیری می‌کند. نوزادان باید به‌طور انحصاری برای ۶ ماه اول از شیر مادر تغذیه کنند. بعد از این مدت هم تغذیه با شیر مادر تا 2 سال توصیه می‌شود.
به گفته این استاد دانشگاه، تغذیه نوزاد با شیر مادر می‌تواند یک تجربه فوق‌العاده برای مادر و نوزاد باشد که غذای ایده آل را برای نوزاد فراهم می‌کند و تجربه ویژه پیوند مادر و فرزندی را ایجاد می‌کند.
دکتر سعیدی ادامه داد: مادری که فرزندش را با شیر خود تغذیه می‌کند، علاوه‌بر سودرسانی به نوزادش، خود نیز از این روش سود می‌برد. در حقیقت فواید و مزایای شیردهی می‌تواند زودرس و کوتاه مدت یا دیررس و درازمدت بروز نماید و در آینده‌های دور، نصیب فرزند شیرخوار یا مادر شیرده شود.
وی با اشاره به اینکه تغذیه با شیر مادر برای خود مادر فواید قابل تأملی دارد، بیان کرد: این مادران کمتر دچار کم‌خونی و فقر آهن شده و ابتلا به سرطان‌هایی مانند سرطان پستان یا سرطان رحم در این مادران کمتر است. اضافه وزن مادران در دوران شیردهی از بین رفته و ذخایر چربی ایام بارداری مصرف می‌شود و علاوه‌بر این، مادران شیرده از نظر عاطفی، احساس رضایت‌مندی بهتری دارند.
دکتر سعیدی هم‌چنین بر اهمیت آموزش شیردهی در بیمارستان‌ها و در ساعات اولیه تولد توسط کادر درمان، تأکید و تصریح کرد: آموزش به مادران و حتی پدران درباره فواید این فرایند فراتر از رسانه‌های عمومی باید به طور اختصاصی برای متخصصان و حاضران در عرصه درمان صورت بگیرد؛ چراکه درمان‌گران و کارکنان مراکز درمانی نخستین افرادی هستند که والدین هر نوزادی با آن‌ها مواجه می‌شود.
وی گفت: هیچ ماده غذایی در طبیعت قادر نیست مانند شیر مادر تامین کننده نیازهای بدن نوازد باشد. این روش تغذیه نوزادان، باعث می‌شود برخی بیماری‌های کوتاه‌مدت در نوزادان کمتر اتفاق بیفتد؛ به‌عنوان مثال، مرگ و میر ناشی از اسهال و استفراغ در نوزادان شیرخشکی ۱۰ تا ۱۵ برابر نوزادان تغذیه شده با شیر مادر بوده و یکی از دلایل این امر، وجود سلول‌ها و فاکتورهای ایمنی در شیر مادر است.
ضریب هوشی بالای نوزادان
دکتر سعیدی اضافه کرد: در مطالعه‌ای دیده شده که ضریب هوشی نوزادان تغذیه شده با شیر مادر نسبت به نوزادان شیرخشکی، 8 واحد بیشتر است. هم‌چنین برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی- عروقی، بدخیمی‌ها، آلرژی، آسم و بیماری‌هایی که عمدتا با سیستم ایمنی بدن در ارتباطند در آینده نوزادان شیرمادرخوار و سنین بالاتر آن‌ها، کمتر مشاهده می‌شود. علاوه‌بر همه این موارد، استفاده از شیر مادر برای نوزاد، مزایای روانی و عاطفی ویژه‌ای دارد. این نوزادان از نظر عاطفی باثبات‌تر بوده و آرام‌ترند.
وی میزان ایجاد اختلال و آلودگی در شیر مادر نسبت به شیر خشک، شیشه و وسایل مصنوعی را بسیار کمتر دانست و گفت: شیر مادر تمام نیازهای تغذیه‌ای و نیاز به آب را در نوزادان تأمین می‌کند و بیماری‌های عفونی کوتاه‌مدت را در سنین پایین کاهش می‌دهد.
دکتر سعیدی در پایان بر اساس آمار تشریح کرد: طبق آمار، ۹۸ درصد از مادران به‌خوبی فرایند شیردهی انحصاری را آغاز می‌کنند. البته درصد کمی از مادران ممکن است به دلیل مشکلات آناتومیک سینه یا سایر مشکلات نتوانند فرزند خود را شیر دهند اما متأسفانه طبق تحقیقات آماری، 50 درصد از مادران شیرده پس از 3 یا 4 ماه اول تولد، دیگر شیردهی انحصاری نداشته و به شیر خشک و سایر مواد غذایی روی می‌آورند که اصلاح این امر نیاز به آموزش مادران پیش از بارداری و طی بارداری دارد تا پس از زایمان بتوانند شیردهی موفقی را تجربه کنند.

شکاف کام و لب

دکتر رضا سعیدی؛ مدیرعامل بیمارستان رضوی:کلینیک چندتخصصی «شکاف کام و لب» به زودی در بیمارستان رضوی راه‌اندازی می‌شود…

با توجه به یک میلیون 500 هزار تولد زنده‌ای که در سال در ایران به وقوع می‌پیوندد، حدود 15 هزار نوزاد با شکاف کام یا شکاف لب یا شکاف کام و لب به دنیا می‌آید.

طبیعتا این تعداد قابل توجه بوده و این نوزادان و خانواده‌های آنان نیاز فراوانی به حمایت‌های همه‌جانبه برای رفع مشکلاتی نظیر مشکلات روحی و روانی، عفونی، تأخیر رشد و… می‌یابند

در حال حاضر، مداخله‌های لازم برای این بیماران به صورت جزء جزء انجام می‌شود و با راه‌اندازی این کلینیک بیماران دچار شکاف کام و لب در شرق کشور می‌توانند از خدمات گروهی و تخصصی ویژه‌ای بهره‌مند شوند.

سندرم مرگ ناگهانی شيرخواران   SIDS :

سندروم مرگ ناگهانی، شايع ترين علت مرگ پس از دوره نوزادی در کشورهای پيشرفته می باشد .

سندرم مرگ ناگهانی شیرخواران عبارت است از مرگ نابهنگام نوزاد و شیرخوار در خواب، بدون هیچ‌گونه زمینه قبلی پزشکی و بدون هیچ‌گونه عارضه‌ای در بدن نوزاد که در حین کالبدشکافی قابل تشخیص باشد.

به این بیماری مرگ تختخواب نیز اطلاق می‌شود زیرا اغلب در کودکان در تختخواب روی میدهد.

اين سندرم اغلب بين 1 ماهگی تا 1سالگی رخ داده ، زير 1 ماه نادر بوده و حداکثر بروزش بين2 تا 4 ماهگی می باشد.

احتمال بروز سندرم مرگ ناگهاني نوزادان در ميان پسران 30 تا 50 درصد بيشتر است و در 95% موارد در 6 ماه اول زندگی رخ می دهد .

اتيولوژی و علل :

علت اصلی آن ناشناخته بوده اما فرضيه های  ابنرماليتی و اختلالات تکاملی ساقه مغز ، تاخير در بلوغ و ماچوريشن تنظيم عصبی ( نورورگوليشن ) کنترل قلبی -تنفسی ، تاخير در بلوغ و ماچوريشن تنظيم خواب و بيداری ،  و اختلال ریتم سیرکادین Circadian  rhythmicity مطرح شده است.

ريسک فاکتورها :

 • عوامل مادری و پيش از تولد نظير : هايپوکسی داخل رحمی ، تاخير رشد جنينی ،آنمی وعفونت ادراری مادر ، مصرف سيگار، کوکائين ، هروئين در مادر ، سن و تحصيلات کم مادر ، فاصله کم بارداری ها و …..
 • عوامل مربوط به نوزاد نظير: نارسی ، آسفکسی و خفگی زایمانی ، کمبود رشد .
 • عوامل خطر پس از تولد : جنس مذکر ، سن 2 تا 4 ماه ، قنداق کردن ، دمر خواباندن نوزاد ( 3 برابر افزايش SIDS ) ، تماس با دود سيگار ، فصول سرد ، استرس های حرارتی ، Co-Sleeping ، ….

اقدامات درمانی:

 • از جمله اقدامات مؤثر در کاهش خطرپذیری نوزادان نسبت به این عارضه؛ قرار دادن پستانک در دهان آن‌ها در حین خواب و طاق‌باز خواباندن آن‌ها می‌باشد.
 • پرهیز از خواباندن نوزاد روی شكم(به حالت دمر) مفید است.
 • خواباندن نوزاد، روی تشك ها و بالش های خیلی نرم و یا در کنار مادر خطر مرگ ناگهانی را افزایش می دهد.
 • بر اساس اعلامیه مؤسسه ملی سلامتی و رشد كودكان(NICHD)، احتمال بروز “سندرم مرگ ناگهانی نوزاد”، در فصل زمستان افزایش می یابد. احتمالا علت این است كه هنگام سرما والدین برای گرم كردن نوزاد، از لباس های زیاد و پتوهای ضخیم استفاده كرده و اتاق نوزاد را بیش از حد گرم می كنند. و یكی از عوامل ایجاد كننده خطر سندرم SIDS، گرمای بیش از حد محیط اطراف نوزاد می باشد. ( دمای اتاق كودك باید در حدی متعادل(حدود 26 درجه سانتیگراد) است.)
 • پرهیز از سيگار كشيدن مادر در دوران بارداري، و نیز سیگار کشیدن در محیط خانه به کاهش این سندرم کمک می کند.
 • گفته شده استفاده از پستانك قبل از خواب نوزاد براي پيشگيري از سندرم مرگ ناگهاني موثر است، چرا كه مكيدن پستانك باعث هوشياري شيرخوار مي‌شود.

واکسیناسیون و برنامه های آینده

اهمیت واکسیناسیون در نظام سلامت:

 • بنا به تایید WHO  و یونیسف بعد از تامین آب سالم واکسیناسیون مهمترین اقدام بهداشتی جهت تامین سلامت جامعه است.
 • ایمن سازی جهانی سرمایه گذاری جهت کاهش حدود 2/5 میلیون مرگ کودکان در جهان است.
 • علی رغم همه اقدامات در سال 2007 ، 25% کل مرگ های زیر 5 سال به دلیل بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن بوده است.
 • هم اکنون سالانه 11 میلیون کودک زیر 5 سال می میرند که بیش از 2/5 میلیون مرگ با برنامه واکسن قابل پیشگیری است.

Vaccination

رتينوپاتي نارسي              Retinopathy of prematurity

تینوپاتی نارسی ROP  ( و یا RLF – Retrolental fibroplasia) يك ناهنجاري عروقي شبكيه است كه در نوزادان نارس كه رتين بطور كامل عروقش تشکیل نشده ( واسكولاريز نشده) ديده مي شود. عاقبت اين بيماران از ديد نرمال تا كوري كامل متغير است و معمولا باعث سالانه 400 تا 600  مورد كوري و 4300 مورد اسكار و صدمه جدي چشم در امريكا مي گردد.

رتينوپاتي نارسي  یا مشکلات شبکیه نوزادان نارس برای اولین بار در سال 1942 توسط تری ( Terry) گزارش شد . پس از جمع آوری گزارشهای بیشتر، دیده شد این ضایعه منحصرا در نوزادان نارس ایجاد می شود و مادرزادی نیز نمی باشد. سپس در سال 1951 کمپبل برای اولین بار تئوری سمی بودن اکسیژن را برای عروق شبکیه مطرح کرد.

هم اکنون مشخص شده است عوامل دیگری نیز غیر از اکسیژن در ایجاد بیماری دخالت دارند زیرا با محدود کردن مصرف اکسیژن با دوز بالا برای نوزادان نارس ، هنوز رتینوپاتی ریشه کن نشده است.

از هفته 16 حاملگی عروق خونی از مرکز شبکیه شروع به رشد می کنند ادامه خواندن رتينوپاتي نارسي              Retinopathy of prematurity